Ból kolana, czyli dysfunkcja stawu kolanowego, ogranicza jego dwie podstawowe funkcje – zginanie, dzięki któremu chodzimy, siedzimy czy klęczymy oraz utrzymanie ciała w pozycji wyprostowanej. W efekcie czynności, które nie były dla nas dotąd problemem, stają się bolesne lub nawet niemożliwe do wykonania.
Skomplikowane struktury stawu kolanowego sprawiają, że jest on nie tylko niezwykle funkcjonalny, ale i delikatny, przez co podatny na uszkodzenia. Najczęściej dochodzi do nich w trakcie urazów takie jak skręcenie lub zwichnięcie. Ból kolana może być jednak spowodowany również szeregiem innych czynników, w tym po intensywnym wysiłku, noszeniu ciężkich przedmiotów, przy nadwadze, w reumatoidalnym zapaleniu stawów czy uszkodzeń metabolicznych, w tym dną moczanową, infekcji bakteryjnych czy nawet boreliozy. W przypadku osób starszych najczęstszym źródłem bólu jest zwyrodnieniowa choroba stawów, polegająca na degeneracji powierzchni chrząstki stawowej.
Sposób walki z dolegliwościami kolana należy dobrać odpowiednio do powodujących je czynników. O ile urazy stawu wymagają szybkiej konsultacji z lekarzem, to w pozostałych przypadkach od bólu uwolnić można się także w domowych warunkach. Pomocny jest przede wszystkim odpoczynek od intensywnej aktywności fizycznej, rehabilitacja oraz stosowanie środków przeciwzapalnych. Dobrym pomysłem są też masaże, odżywiające tkanki i redukujące ból, zastosowanie opasek wzmacniających kolana oraz okłady lodowe. Ulgę od bólu przynoszą zastrzyki z kwasu hialuronowego, które uzupełniają ubytki mazi stawowej, zwiększając elastyczność chrząstki, poprawiając tym samym ruchomość stawu kolanowego.
Bezpośrednio skutkują one uczuciem bólu i mrowieniem w bocznej stronie biodra i wokół krętarza większego...
Czytaj Więcej