Spraw,
aby ból stawów

nigdy Cię
nie ograniczał!

pulse

Ból kolana

Ból kolana, czyli dysfunkcja stawu kolanowego, ogranicza jego dwie podstawowe funkcje – zginanie, dzięki któremu chodzimy, siedzimy czy klęczymy oraz utrzymanie ciała w pozycji wyprostowanej. W efekcie czynności, które nie były dla nas dotąd problemem, stają się bolesne lub nawet niemożliwe do wykonania.

Przyczyny dolegliwości

Skomplikowane struktury stawu kolanowego sprawiają, że jest on nie tylko niezwykle funkcjonalny, ale i delikatny, przez co podatny na uszkodzenia. Najczęściej dochodzi do nich w trakcie urazów takie jak skręcenie lub zwichnięcie. Ból kolana może być jednak spowodowany również szeregiem innych czynników, w tym po intensywnym wysiłku, noszeniu ciężkich przedmiotów, przy nadwadze, w reumatoidalnym zapaleniu stawów czy uszkodzeń metabolicznych, w tym dną moczanową, infekcji bakteryjnych czy nawet boreliozy. W przypadku osób starszych najczęstszym źródłem bólu jest zwyrodnieniowa choroba stawów, polegająca na degeneracji powierzchni chrząstki stawowej.

Ulga w bólu

Sposób walki z dolegliwościami kolana należy dobrać odpowiednio do powodujących je czynników. O ile urazy stawu wymagają szybkiej konsultacji z lekarzem, to w pozostałych przypadkach od bólu uwolnić można się także w domowych warunkach. Pomocny jest przede wszystkim odpoczynek od intensywnej aktywności fizycznej, rehabilitacja oraz stosowanie środków przeciwzapalnych. Dobrym pomysłem są też masaże, odżywiające tkanki i redukujące ból, zastosowanie opasek wzmacniających kolana oraz okłady lodowe. Ulgę od bólu przynoszą zastrzyki z kwasu hialuronowego, które uzupełniają ubytki mazi stawowej, zwiększając elastyczność chrząstki, poprawiając tym samym ruchomość stawu kolanowego.

Dlaczego Boli?

biodro

Biodro

Bezpośrednio skutkują one uczuciem bólu i mrowieniem w bocznej stronie biodra i wokół krętarza większego...

Czytaj Więcej
kolano

Kolano

Sposób walki z dolegliwościami kolana należy dobrać odpowiednio...

Czytaj Więcej
udo

Bark

Przyczyną bólu stawu barkowego są przeciążenia...

Czytaj Więcej