Spraw,
aby ból stawów

nigdy Cię
nie ograniczał!

pulse

Ból barku

Staw barkowy, który łączy kończynę górną z tułowiem, cechuje się największym zakresem ruchów ze wszystkich stawów w organizmie. Jego struktury kostne, w tym kość ramienna, obojczyk, mostek i łopatka otoczone są licznymi mięśniami, ścięgnami i więzadłami. Kiedy bark zaczyna boleć, traci swoją stabilność i płynność ruchów.

Rozpoznanie bólu

Najczęściej występującą przyczyną bólu stawu barkowego są przeciążenia i urazy otaczających go tkanek miękkich, w tym uszkodzenie stożka rotatorów, do którego dochodzi podczas wykonywania codziennych czynności lub uprawiania sportu. Wśród odpowiedzialnych za ból barku chorób wymienić warto też zespół ciasnoty podbarkowej, powodowany zapaleniem kaletki, uszkodzenie mięśnia dwugłowego czy tak zwany bark zamrożony. Bark może boleć również na skutek zmian zwyrodnieniowych czy reumatoidalnego zapalenia stawów.

Leczenie bólu

W wielu przypadkach dolegliwości stawu barkowego mogą być leczone w domu. Ulgę od bólu przynoszą wtedy kompresy lodowe, opatrunki zmniejszające obrzęk, niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz rehabilitacja. Ważne jest również oszczędzanie barku i unikanie ruchów, które mogą pogłębiać objawy. Konsultacji z lekarzem wymagają sytuacje, kiedy u chorego pojawia się gorączka, bark jest siny i nie pozwala na wykonywanie ruchów ramienia. Ulgę od bólu przynoszą zastrzyki z kwasu hialuronowego, które uzupełniają ubytki mazi stawowej, zwiększając elastyczność chrząstki poprawiając tym samym ruchomość stawu barkowego.

Dlaczego Boli?

biodro

Biodro

Bezpośrednio skutkują one uczuciem bólu i mrowieniem w bocznej stronie biodra i wokół krętarza większego...

Czytaj Więcej
kolano

Kolano

Sposób walki z dolegliwościami kolana należy dobrać odpowiednio...

Czytaj Więcej
udo

Bark

Przyczyną bólu stawu barkowego są przeciążenia...

Czytaj Więcej