Spraw,
aby ból stawów

nigdy Cię
nie ograniczał!

pulse

Ból biodra

Biodro, składające się z panewki kości miedniczej i głowy kości udowej, jest stawem o wyjątkowo szerokim zakresie ruchomości. Pozwala wykonywać nam wiele ruchów – od chodzenia, przez kucanie, po bieganie.Niestety jest też stawem narażonym na urazy i schorzenia, szczególnie zwyrodnienia.

Jak rozpoznać ból biodra?

Schorzenia bioder mogą powodować szereg dolegliwości. Bezpośrednio skutkują one uczuciem bólu i mrowieniem w bocznej stronie biodra i wokół krętarza większego, jak również bólem w pachwinie, okolicy kości krzyżowej i okolicy pośladków. Pacjent zaczyna kuleć.

Dlaczego biodro boli?

Przyczyny bólu biodra można podzielić na kilka grup. Pierwszą z nich są powody stawowe, w tym zwyrodnienia czy jałowa martwica kości. Drugą stanowią przyczyny okołostawowe, takie jak zapalenie ścięgna, złamanie szyjki kości udowej i ucisk na nerw skórny boczny uda. Nie bez znaczenia są też czynniki psychogenne, w szczególności nadmierny i przewlekły stres, powodujący przykurcze mięśni lub torebki stawowej oraz nadwaga.

Jak zmniejszyć dolegliwości?

Leczenie bólu biodra opiera się głównie na odciążeniu kończyny dolnej i stawu poprzez dobranie odpowiedniego obuwia. Niezwykle ważna jest też regularna aktywność fizyczna poprzedzona zawsze rozgrzewką, rozciąganie oraz takie ćwiczenia jak pływanie czy jazda na rowerze. Nie bez znaczenia jest też dieta – bogata w białko, wapń i witaminę D. Ulgę od bólu przynoszą zastrzyki z kwasu hialuronowego, które uzupełniają ubytki mazi stawowej, zwiększając elastyczność chrząstki, poprawiając tym samym ruchomość stawu biodrowego.

Dlaczego Boli?

biodro

Biodro

Bezpośrednio skutkują one uczuciem bólu i mrowieniem w bocznej stronie biodra i wokół krętarza większego...

Czytaj Więcej
kolano

Kolano

Sposób walki z dolegliwościami kolana należy dobrać odpowiednio...

Czytaj Więcej
udo

Bark

Przyczyną bólu stawu barkowego są przeciążenia...

Czytaj Więcej